9.13 Yama Analizi, Yeni Şampiyon Qiyana Geliyor!

9.13 Yamasıyla Beraber Qiyana Geliyor!

9.13 Yama Analizi, Yeni Şampiyon Qiyana Geliyor!

Lol'un yeni gelecek olan şampiyonu Qiyana, 9.13 yamasıyla beraber oynanabilir olacak. Riot Games'in yayınladığı makaleye göre Qiyana, 28 Haziran 2019 tarihinde Vadi'ye geliyor. 

Riot Games 9.13 Yama notlarını paylaştı. En başta yeni karakte Qiyana geldiğini söylebiliriz ve birçok yeni kostümler de geliyor. Yine birçok karaktere düzenlemeler, güçlendirmeler ve zayıflatmalar mevcut yamada. Yamada dikkat çeken değişiklikleri beraber göz atalım.

Riot Games'in Yayınladığı 9.13 Yama Notları Makalesine Göz Atmak İçin Tıklayınız

Qiyana Geliyor!

9.13 Yamasıyla beraber Qiyana'ya merhaba diyeceğiz. Oldukça stratejiye ihtiyacın duyan bu şampiyon diğer şampiyonlardan farklı gibi gözüküyor. Muhtemelen şampiyon ilk çıktığında çok güçlü olacaktır, şampiyonu bir an önce öğrenmenizi ve bol bol oynamanızı tavsiye ediyoruz. Madem Qiyana geliyor o zaman şampiyonun yeteneklerinden kısaca bahsedelim.

Pasif - İmparatoriçenin Hakkı

Bir rakip şampiyona yönelik ilk saldırı veya yetenek ilave hasar verir. Bekleme süresi, Qiyana farklı bir elementin gücünü kazandığında sıfırlanır.

Q - Ixtal Bıçağı

Qiyana silahını önündeki alana savurarak hasar verir. Eğer silah bir elementi kullanıyorsa, Qiyana onu ileri fırlatarak patlatır. 

Nehir - İsabet halinde rakibi sabitler.
Duvar - Canı az olan birimlere ilave hasar verir.
Çalı - Arkasında, hareket hızı veren ve gizlenme sağlayan bir yol bırakır.

W - Diyarın Hâkimi

Qiyana bir elementi hedef alarak ileri atılır ve onun gücünü kazanır. Bir elementin gücüne sahipken onun yakınlarında hareket hızı, saldırı hızı ve ilave hasar kazanır.

E - Cüret

Qiyana belli bir mesafe kadar hedefine doğru atılır ve ona hasar verir.

R - Toprağın Öfkesi

Qiyana bir şok dalgası oluşturur ve rakipleri geri savurur. Şok dalgasının isabet ettiği herhangi bir nehir, çalı veya duvar patlayarak rakiplere hasar verir ve onları kısa süreliğine sersemletir.

Metaya Hızlı Giren Karma'ya Zayıflatma Geldi

Karma'ya 9.12'de çok fazla güçlendirme gelmiş ve aniden metaya girmişti. Karma bu güçlendirmelerle üst koridor, orta koridor, destek ve alt koridorda görmeye başladık. Bunu gören Riot Games, hemen olaya el attı ve Karma'yı zayıflatma yoluna gitti. Karmanın E yeteneğinin hızlandırma süresi 2.5 saniyeden 1.5 saniyeye indiğini görüyoruz.(güçlendirilmiş E'nin süresi hâlâ 2,5 saniye)

Üst Koridor Pyke'a Elveda Diyebiliriz

Bildiğiniz üzere profesyonel maçlarda üst koridor Pyke çok popülerdi. G2 takımının üst koridor oyuncusu Wunder MSI'da sıklıkla bu karakteri oynamıştı. Riot Games bu duruma da el attı ve Pyke'ı zayıflattı. Bu zayıflatmalar genel olarak tekli koridorda oynamaması için. Yamada dikkat çeken E yeteneği artık canavarlara ve minyonlara hasar vermiyor, bu zayıflatma Pyke'ın koridor ittirme gücünü çok fazla düşürecektir. Q yeteneği ise artık alan hasarı değil tekli hedefe hasar veriyor bu zayıflatma da koridor ittime gücünü oldukça düşürecektir.

Riot'tan Bir Darbe De Sona'ya Geldi

Geç oyun kompozisyonun ana şampiyonlarından biri olan Sona, metada oldukça yeri olan bir şampiyondu. Sona, Tahm Kench ve Taric'le beraber aşağı koridorda profesyonel maçlarda çokça görüyorduk. Oyun sonunda ise çok fazla hasarı ve takıma çok fazla can basan bir karakter haline gelen Sona, zayıflatıldı. Q yeteneğinin yetenek gücü oranının 0.3'ten 0.2'ye indiğini görüyoruz. E yeteneğinin ise her 100 yetenek gücü için %6 hareket hızı yerine %3 ekstra hareket hızı verecek. Ama yine de açıkça belirtelim ki bu zayıflatmalar Sona'yı metadan çıkartmayacaktır, zayıflatmaların Sona'nın oyundaki etkisini hafif azaltacaktır

.

Yamayla beraber 5 yeni kostümüne merhaba diyeceğiz, aralarında en dikkatin çeken kostüm ise Jeton Düşmanı Yasuo! Umarız bu kostüm Yasuo oyuncularını mutlu eder.

9.13 Yamasıyla Gelecek Yeni Kostümler

  • Arcade Prestij Serisi Caitlyn(100 Prestij Puanına Satın Alınabilecek)
  • Arcade Caitlyn (1350 RP)
  • Arcade Kai'sa(1350 RP)
  • Jeton Düşmanı Yasuo(1350 RP)
  • Jeton Düşmanı Qiyana(1350 RP)