Beyin Sinyalleriyle Oyun Oynamak Mümkün

Kendi hislerimiz ve duygularımızla oyun oynamak mümkün hale geliyor. Geliştirilen sistemle zihin gücüyle bilgisayar oyunu oynanabiliyor.

Beyin Sinyalleriyle Oyun Oynamak Mümkün

İsviçre'nin Zürih kentindeki ETH Üniversitesi'ne göre motor becerileri zarar görmüş insanların zihin gücüyle bilgisayar oyunu rahatlıkla oynayabildiklerini hatta daha başarılı olduklarını iddaa ediyor. Felçli hasta Smauel Kunz gönüllü olarak programa katıldı ve sistemin üzerinde denenmesine resmen izin verdi. Sonuölar kendisinide çok şaşırttı. 

Nörolog Dr Rea Lehner, sistemin elektrotlar aracılığıyla beyin ve bilgisayar arayüzünü buluşturan sistemin henüz pilot kullanım aşamasında olduğunu söyledi.Lehner, asıl hedefin felçli hastaların beyin gücüyle tekerlekli sandalyelerini kontrol etmelerini sağlamak olduğunu vurguladı. Yapılan açıklamada "Kafatası çok iyi bir yalıtkan. Aynı zamanda beyni koruyor. Bu iyi bir şey ama bizim kas hareketlerinden gelen sinyallerle beyin sinyallerini ayırt etmemizi de engelliyor. Bilim ilerde bunu çözecektir" dedi.

Bizim için asıl soru, oyun sektörü bu teknolojiyi kendine nasıl uyarlayacak? Kafamıza geçirebileceğimiz aparatlarla oyunun içinde kendi bedenimiz ve hislerimizle oyun oynayabilecek miyiz? Merakla bekliyoruz.