Oyun Geliştirme Yaz Kampında Dördüncü Gün

Gebze Bilişim Vadisi'nde gerçekleştirilen Oyun Geliştirme kampından dördüncü gün yorumları

Oyun Geliştirme Yaz Kampında Dördüncü Gün

Yeni bir etkinlik gününe daha başladım. Başladım başlamasına ama bugün biraz geç kaldım. Ekibimle olan görüşmeyi kaçırmamak için acele ederek Bilişim Vadisine ulaştım. Üzerinde uğraştığımız proje hepimiz için gerçekten büyük önem taşıyor. Sadece bizim ekip değil, tüm ekipler çok büyük emek harcıyor ve projeleri için çok umutlular. Bu projenin herkes için farklı anlamlar var. Kimisi için basit bir proje ifade ediyorken kimisi için hayallerine giden yolda ilk adım. Kendini geliştirmek isteyenler için bu organizasyon gerçekten çok büyük fırsatlar barındırıyor. Verilen emekler ve uğraşlar da bunu destekler nitelikte. 

Burada eğitim veren insanlar sadece teorik bilgi aktarmıyor. Çıktıkları yoldan geldikleri konuma kadar elde ettikleri tecrübeleri bize aktarıyorlar. Bunu yaparken bize öğrenci gözüyle değil, arkadaş gözüyle bakıyorlar. Bizler için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Tüm sorulara cevap vermeden asla konferansı bitirmiyorlar. Burada gözlemlediğim kadarıyla katılımcılar burada onlar için sağlanan tüm imkanları kullanıyorlar. Açıkçası bu kadar ilgili ve emek veriyor olmaları bizi mutlu ediyor. Bu eğtimlerin onlar için büyük fırsat olduğunun farkındalar.

Bugün Anadolu Üniversitesinden Rahmi Atalay'ın eğitimi ile başladı. Eğitimlerin verimi hakkında yeterince bahsetmiştim. Bakıç açınız ve verilen eğitimi almaya ne kadar açık olduğunuz da en büyük etkenlerden. Daha sonra ekibimle birlikte çalışmam gerektiğinden dolayı diğer eğitimlere katılamadım. Ekip olarak bu proje için çok heyecanlıyız. Aramızdaki iletişim ve gelişen arkadaşlık, yetenekle harmanlandığında çok güzel işler çıkıyormuş bunu ekibim sayesinde bir kez daha anlamış oldum. Arkadaşlarımın hepsi kendi alanında çok yetenekli. Bunun ekibimize çok büyük getirileri oldu. Arkadaşlarımızın uzmanlıkları ve yetenekleri sayesinde hepimiz ilgi alanımız olmayan konular hakkında bile bir şeyler öğrenmiş olduk. Bunlar çok büyük şeyler olmasa bile ekip çalışması olarak büyük avantaj olarak görüyoruz. Ekip olarak bunu yakalayabildiğimiz için çok mutluyuz. Projemizi anlatmak için hepimiz çok sabırsızlanıyoruz. 

Öğle yemeğinden sonra eğitimleri olmayan arkadaşlarım ile çalışmaya devam ettik. Bir süre sonra diğer katılımcılar ile sohbet etmek için oradan ayrıldım. Diğer insanların etkinlik, eğitim, ve organizasyon hakkında düşündüklerini merak ediyordum. Yaptığım sohbetlerden sonra insanların genel anlamda memnun olduklarını, ufak tefek sorunların göz ardı edilebileceğini belirttiler. İlk defa yapılan bir organizasyon olmasına karşın genel anlamda insanlar başarılı buluyor hatta şimdiden ikincisini bekleyenler bile var. Tabii bu kişilerin arasında en başta ben ve Gamer Turkey ekibi geliyor. Burada yakaladığımız atmosfer olağanüstü. Bunun oluşmasında herkesin payı çok büyük. Katılımcılar arasında şunu fark ettim ki problem yaratmaktan çok çözüm odakllılar. Yani yaşadıkları problemlerde ''neden oldu, olmamlıydı, olamaz böyle bir şey'' yerine ''bunu nasıl çözebiliriz? Yapabileceğimiz bir şey var mı? Nasıl yardımcı oluruz?'' tarzında yaklaşıyorlar. Hal böyle olunca buradaki insanlarla yapılan her iş sonucu karşılıklı olumlu dönüşler alınıyor. 

İnsanların korktuğunun aksine çadırda kalan arkadaşlarımız gayet rahat ve mutlu.