Connect with us

ESPOR

Lol 10.19 Meta Şampiyonları

Geçtiğimiz günlerde Lol 10.19 yaması yayınlanmış, yamada önemli şampiyonlar dengelenirken bazı şampiyonlar da güçlendi. İşte yamanın meta şampiyonları…

Published

on

League of Legends tamamen beş kişinin beş kişiye karşı oynadığı strateji taban bir yapımdır. Oyundaki tek amacınız kuleleri yok edip ana merkez üssünü almak. Tabii ki bunları yaparken oyundaki belli başlı şampiyonları oynarken yapıyorsunuz. Oyunda ise güçlü şampiyonlar da var, işte bu güçlü şampiyonları gelen yamalar karar veriyor. Riot Games tarafından karar verilen güçlü şampiyonlara meta şampiyonları diyoruz. Eğer oynadığınız şampiyon meta şampiyonu ise oyunu kazanmak için bir avantaj elde edersiniz.

Eğer 10.19 yamasının tüm notlarına göz atmak ve şampiyon değişikliklerini görmek istiyorsanız daha önce yayınladığımız makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

League of Legends’ta 140 civarında şampiyon var. Gelen yamalarla beraber güçlü şampiyonlar dengeleme alırken ismi unutulmuş ve güçsüz şampiyonlar ise güçlendirme alarak tekrar metaya ayak basıyor. Eğer düşük liglerden çıkamıyorsanız bu makalemizde yer vereceğimiz şampiyonları almaya öncelik verirseniz maçları kazanmada şans elde edebilirsiniz. İşte Lol 10.19 yamasının meta şampiyonları…

League of Legends 10.19 Üst Koridor Meta Şampiyonları

 • Camille
 • Ornn
 • Shen
 • Mordekaiser
 • Irelia

Üst koridor şampiyonlarına baktığımızda 10.19 yamasının en güçlü üst koridor şampiyonu kesinlikle Camille diyebiliriz. Camille hem ayrık ittirmesindeki kuvvetiyle hem de bire bir takaslardaki gücüyle ön plana çıkmakta. Ayrıca Camille E yeteneğinden gelen mobillik sayesinde haritada ve koridorda çok rahat anlık konum değiştirebilir ya da rakibine anında sersemletme uygulayabilir.

Ornn ise tanklığı sayesinde ön plana çıkan bir şampiyon. Ornn hem koridorda girdiği avantajlı takaslardan çıkan hem de takım savaşlarındaki tanklık ve işlevsel yönünden diğer şampiyonlara göre çok daha ön planda.

Tabii ki bu listede olmayıp hala metada olan karakterler var fakat biz bu yamada ekstra güçlenen karakterlere öncelik vermek istedik. Irelia ise 10.19 yamasında R yeteneğine bir güçlendirme aldı. Irelia artık geç oyunda R yeteneğini çarpma hasarı ve devamında oluşan kılıçların rakibe hasarı arttırıldı. Bu da Irelia’nın takım savaşındaki etkisini oldukça arttıran bir hamle olabilir.

League of Legends 10.19 Orman Meta Şampiyonları

 • Lee Sin
 • Nidalee
 • Olaf
 • Graves
 • Hecarim
 • Lillia

League of Legends’ın şu anki orman metasında orman kamplarını çok hızlı temizleyen şampiyonlar daha değerli konumda. Özellikle aldığı güçlendirmelerden dolayı metaya damga vuran Hecarim o kadar güçlü bir konuma geldi ki profesyonel maçlarda bile neredeyse her maç yasaklanıyor açık kalsa da oyunda resmen gücünden dolayı oyunculara kök söktürüyor. Özellikle şampiyonun E yeteneğine gelen güçlendirmeyle beraber ekstra bir eşyaya ihtiyaç duymadan ormanı kolaylıkla temizleyebiliyor.

League of Legends 10.19 Orta Koridor Meta Şampiyonları

 • Orianna
 • Twisted Fate
 • Azir
 • Galio
 • Ekko
 • Lucian

Akali bir yama öncesinde orta koridorda oldukça güçlü durumda fakat 10.19 yamasında bir dengeleme aldığı için bu listeye eklemek istemedik.

Ekko, güzel oyunlar yapıp ultisi sayesinde güvenle noktaya ulaşabileceğiniz bir şampiyon. Koridorda minyon dalgası itme konusunda da oldukça güçlü olan bu şampiyona bir şans vermelisiniz.

Orianna seçimi oldukça güvenli bir seçim olmakla beraber itemlerinizi aldığınızda savaşlarda takım arkadaşlarınızla kombolayıp güzel ultiler attığınızda bir orta koridor canavarına dönüşebiliyor. Galio da takım savaşlarında da oldukça etkili olan bir şampiyon mutlaka denemelisiniz.

League of Legends 10.19 Alt Koridor Meta Şampiyonları

 • Ashe
 • Kai’Sa
 • Xayah
 • Senna
 • Miss Fortune

Alt koridorda Caitlyn önceki yamalarda aldığı güçlendirmeyle beraber metaya ayak basmıştı. Özellikle Caitlyn neredeyse alt koridodaki bütün takasları kazanabiliyor ve alt koridordaki önceliği alabiliyordu fakat bu 10.19 yamasında Caitlyn bir zayıflatma aldı o yüzden bu listeye eklemedik, yine de bu yamada da Caitlyn’i deneyebilirsiniz.

Senna ise erken oyundaki takas gücüyle, topladığı yükler sayesinde geç oyundaki uzun menziliyle ve ultisiyle diğer koridorlardaki takasları değiştirebilmesiyle ön plana çıkan bir şampiyon. Senna şu anda metada Muramana ve zırh deşme eşyalarıyla oynanıyor.

Miss Fortune ise bir önceki yamada güçlendirme alıp metaya girdi, hem zırh deşme hem kritik eşya dizilimi yapabileceğiniz şampiyon ile güzel ulti konumu aldığınızda takım savaşını rakibe zehir edebilirsiniz. Xayah da Miss Fortune ile aynı kaderi paylaşıyor, iki yama önce bir güçlendirme almıştı.

League of Legends 10.19 Destek Meta Şampiyonları

 • Braum
 • Lulu
 • Rakan
 • Bard
 • Nautilus

10.19 yaması ile birlikte Destek pozisyonuna alınabilecek birçok şampiyon mevcut. Tank bazında Braum ve Nautilus gibi şampiyonları oynayabilirsiniz. Yüksek hasar isterseniz Bard şampiyonunu tercih edebilirsiniz. Eğer işlevsellik ve takım savaşı başlatmak istiyorsanız Bard, Nautilus ve Rakan gibi şampiyonları seçebilirsiniz. Eğer takımızın ve saldırı gücü taşıyıcınızın efsunger şampiyona yani kalkan ve hızlandırma veren şampiyona ihtiyacı varsa Lulu’yu tercih etmenizi öneririz.

GÜNDEM11 ay ago

Nintendo Başkan’ından PS5 İçin Sony’ye Tebrik Geldi

MOBILE GAME11 ay ago

Genshin Impact PlayStation 5’de 60 FPS Çalışacak

GÜNDEM11 ay ago

Mass Effect: Legendary Edition Sonunda Duyuruldu

GÜNDEM11 ay ago

Modern Warfare & Warzone 1.29 Güncellemesi Yama Notları

PC GAME11 ay ago

Halo 4, PC İçin Geliyor

PC GAME11 ay ago

Türk Yapımı “MINDMIST” Aralık’ta Çıkış Yapıyor

PLAYSTATION11 ay ago

Horizon Forbidden West 2021’in Hangi Yarısında Bekleniyor?

GÜNDEM11 ay ago

Squarenix Enix, Marvel’s Avengers’tan Elde Ettiği Zararı Açıkladı!

GÜNDEM11 ay ago

Rockstar Games, Yeni Nesil Konsollarda Oyunları Hakkında Geriye Uyumluluk Desteğini Detaylandırdı

GÜNDEM11 ay ago

Assassin’s Creed Valhalla Detaylı PC Ayar Menüsü Ortaya Çıktı

PC GAME11 ay ago

Mortal Kombat 11’in Yeni DLC Karakteri Mileena’nın Tatlı Yanları

GÜNDEM11 ay ago

Bioware, Mass Effect Remaster Trilogy’yi Resmen Duyurdu!

PC GAME11 ay ago

NBA 2K21 Xbox Series X’te ki 121.7 GB Olan Devasa Boyutu

PC GAME11 ay ago

Assassin’s Creed Valhalla 1. Gün Güncellemesi ve Detayları

PC GAME11 ay ago

Watch Dogs: Legion İçin Birçok Hatayı Düzelten Güncelleme Yayınlandı!

PLAYSTATION11 ay ago

PS5 Çıkış Oyunu Demon’s Souls İçin 4K 60 FPS Oynanış Videosu Yayınlandı!

GÜNDEM11 ay ago

The Medium, Ocak 2021’e kadar Ertelendi

GÜNDEM11 ay ago

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales İlk İnceleme Puanları Geldi!

PC GAME11 ay ago

Kerbal Space Program 2 Bu Sefer 2022’ye Ertelendi

PC GAME11 ay ago

Assassin’s Creed Valhalla Xbox Series X İçin Video Yayınladı

TREND