Oyun Geliştirme Yaz Kampında Beşinci Gün

Gebze Bilişim Vadisi'nde gerçekleştirilen Oyun Geliştirme kampından beşinci gün yorumları

Oyun Geliştirme Yaz Kampında Beşinci Gün

Haberimize başlamadan önce belirtmek istediğim bir durum var. Haberleri 1. tekil şahıs tarzında yazıyor olmam akıllarda soru işareti bırakmış. Bununla ilgili geri dönüşler aldım. Gamer Turkey ekibi aynı zamanda bu etkinlikte medya ekibini oluşturuyor. Etkinlikte sosyal olarak aktif olan ben olduğum için haberleri ben yazıyorum. Paylaşılan haberlerin bir katılımcı bakış açısıyla yazıldığını düşünebilirsiniz.

Bugünün programını sizlerle daha önce paylaşmıştım. Fakat sabah yaşanan bir aksaklıktan dolayı Doğukan Yelseli'nin konferansı ertelendi. Hocamıza ayrılan vakti etkinlikteki gönüllü olarak görev alan bir arkadaşımız değerlendirmek için bir etkinlik yaptı. Etkinlikte oyun geliştirme konusunuda katılmcı arkadaşlarımızın merak ettiği sorular cevaplandı. Soruları kimi zaman gönüllü arkadaşımız cevapladı kimi zaman diğer katılımcı arkadaşlarımız. Aramızda hiç oyun oynamamış insanlar da vardı, oyun geliştirip satışa sunanlar da. Böylece fikir alışverişi ortamı daha yoğun yaşanıyordu. Oyun yapımına başlayanlarn geneli merak ile başlamış bu işe. Oynadıkları oyunların nasıl yapıldıklarını, işleyişin nasıl olduğunu ve ortaya neler çıkarabileceklerinin merakı. Bir diğer kısım ise zevkli olacağını düşünüp keyif amacıyla başlamış. Hepsinin fikirlerinin ortak paydası ise gerekli azim ve doğru yapılan işlerle başarıya ulaşmak mümkün. Birkaç soruyu sizlerle paylaşalım.

Oyun geliştirmek istiyorum ama sadece internet kaynağı yeterli olur mu?

Evet arkadaşlar internet ortamında hem Türkçe hem İngilizce tonlarca kaynak var. Bu işe başlamak için size gayet yeterli olacaktır.

Play Store'da ücretli olarak sunduğumuz oyunu ücretsiz olarak değiştirebilir miyiz?

Ücretli oyunu ücretsiz hale getirmek mümkün fakat ücretsiz oyunu daha sonra ücretli hale getiremezsiniz. Bu yüzden yayınlamadan önce 2 kere düşünün.

Steam oyunları neden çok az güncelleme alıyor?

Steam her güncellemede oyunu yeni çıkmış gibi listenin sonlarına atıyor. Oyun geliştiricilerinin güncelleme konusundaki tutumlarının sebebi bu.

Gayet verimli geçen bu konferanstan sonra Doğukan Yelseli'nin İşletme Yönetimi hakkında konferansı başladı. Gelen sorulardan bir kaç tanesini sizler için seçtik.

Başlamak istediğim bir proje var ileriki zamanda ekip arkadaşlarımla sorun yaşamaktan korkuyorum, bu konu hakkında ne yapabilirim?

10 yıllık dostunuz bile olsa bir işe girerken kesinlikle sözleşme yapın. '' Bana güvenmiyor musun ya, ne sözleşmesi biz arkadaşız, gerek yok buna'' tarzında söylemleri ne olursa olsun dikkate almayın. Her zaman yapacağınız işte yol arkadaşlarınız ile kesinlikle sözleşme yapın.

İşletme Yönetimi nasıl olmalı, siz çalışanlarınıza nasıl davaranıyorsunuz?

Öncelikle benim çalışanlarım veya elemanlarım yok, yol arkadaşlarım var. Kendini eleman olarak gören kimsenin bizimle çalışmasını istemem. Bu yola hep birlikte çıkıyoruz ben patron değilim. Ekibim ile aramda patron çalışan tarzında bir ilişki yok. Hepimiz yol arkadaşıyız. Yeri geldiğinde bulaşık da yıkıyoruz temizlik de yapıyoruz. Ayrıca mesai saati diye bir kavramımız yok. Yapılması gereken iş tarihinde teslim edilmek üzere çalışıldığı halde dünyanın her yerinde istediği saatte çalışılabilir. ''Saat 09.00' da ofiste olacaksın akşam 17.00' da çıkacaksın'' Bizim böyle bir olayımız yok. Başka bir firmada zorunluluktan yaptığınız şeyleri kendi firmanızda isteyerek yaptığınız zaman ne kadar güzel bir şey olduğunu anlıyorsunuz. Çünkü ekibiniz ve yol arkadaşlarınız için emek vermiş oluyorsunuz başkası için değil.

Başarılı olmak için nasıl bir yol izlemeliyiz?

Yapacağınız projeler her zaman geliştirmeye açık olmalı. Eğer bir yerde tıkanıp ilerlemiyor, devamı gelmiyorsa başarı getirme ihtimali çok düşük. Ayrıca asla çok küçük şeylere takılıp çok büyük şeylerden olmayın. Yol arkadaşlarınızla sorun yaşadığınızda bu anında konuşup çözmeye çalışın. Sorunları asla ertelemeyin. Ekipteki herkesin birbirinin yol arkadaşı olduğunu kesinlikle hissettirin. Hata yaptıkları zaman konuşup çözme odaklı olun, hata yaptığı için ondan anında kurtulmayı düşünmeyin.

Oyun piyasasında şu an en çok ne talep görüyor? 

Hyper Casul tarzında olan oyunlar Türkiye piyasısında büyük yükselişti. Bu yüzden Türkiye'ye ofis açmak isteyen yabancı şirketler bile var. Eğer oyun geliştirmek istiyorsanız bu alana öncelik verin.

 

Kısıtlı zamandan dolayı konferansı kısa tutmak zorunda kaldık. Öğle yemeğinden sonra Dr. Müberra Çelebi hocamızın Liderlik ve Doğada Yaşam konferansına katıldım. Katıldım en eğlenceli konferanstı diyebilirim. Eminim bu konferansa katılan herkes benimle aynı görüşte. Hocamızın enerjisini ve pozitifliğini hepimiz hissetik ve onunla birlikte yaşadık. Dolu dolu ve eğlenceli geçen bir gün oldu. Ayrıca turnuva heyecanı herkesi sarmıştı. Büyük çekişme olacağı kesindi. Takımların heyecanı gözle görülür seviyedeydi. Turnunvanın sonucu için hepimiz heyecanlıydık. Turnuvanın tüm detayları Oyunla Gelecek sosyal medya hesaplarında paylaşıldı.