Oyun Geliştirme Yaz Kampında Dokuzuncu Gün

Gebze Bilişim Vadisi'nde gerçekleştirilen Oyun Geliştirme kampından dokuzuncu gün yorumları

Oyun Geliştirme Yaz Kampında Dokuzuncu Gün

Beklenen büyük gün sonunda geldi. Hasat günü... Uykusuz ve yorgun geçen zamanların acısını bugün çıkaracağız. Dökülen emeklerin verilen uğraşların karşılığını alma günü.
Sabah servisle Bilişim Vadisine doğru yol alırken diğer günlerden çok daha farklı hissediyordum. Bir yanda etkinliğin bitiyor olmasını verdiği burukluk, diğer yandan böyle bir etkilnliğe katılma şansı bulmuş olmanın verdiği mutluluk. Ama en önemlisi hem başarılı hem de çok değerli insanları tanıma fırsatı bulup onlarla birlikte bir projede yer alıyor olmam. Bu kısa süre içerisinde bile bana bir çok şey kattılar. Ekipte yakaladığımız samimiyet ve dostluk burada kazandığım en güzel şey. 

 

''Hangi alan olursa olsun başarılı olmak için orjinal fikirli olmak gerekiyor''

Ekip arkadaşlarım sabaha kadar oyunun yazılımsal ufak tefek eksikliklerini tamamlamak için uyumadılar. Öğle yemeğinden önce değerli isimlerimiz Selahattin Taşdöğen, Ufuk Kaplan ve Talat Özpolat sinema ve senaryo üzerine konferans yaptılar. Genel olarak başarı üzerinde duran Ufuk Kaplan, başarmak için özgün olmanın önemini belirtti. Talat Özpolat hocamız bir senariste ne kadar yük bindiğini kendi deneyimleri üzerinden aktardı. Bilişim Vadisi yetkilileri yaptığı konferansta bundan sonra işleyişin nasıl olacağı hakkında bilgi verdi. Yapılan sunumla ilgili detaylı bir yazıyı sizlerle paylaşacağım.

Oyun dünyasına atılan ilk adım

Öğle yemeğinden sonra asıl bekleyiş başladı. Yaptığımız projeler ve bu etkinlik bizim oyun sektörüne attığımz ilk adım oldu. Büyük kısmı atlattık. Çağa ayak uydurarak kendimizi geliştirerek ilerlersek oyun dünyasında yapamayacağımız hiçbir şey yok. İlk adım için takımlar sırayla sunum yapmaya başladı. Takımların bir kısmı kodlama işine devam ediyorken bir kısmı sunum için hazırlanıyordu. Biz kodlama işine devam edenler tarafındaydık. Son rötuşlar yapılıyodu. Ortaya çıkan işlerden bir kaç tanesi gerçekten çok başarılıydı. Toplamda 21 grup vardı. Oyunlar genel olarak Hyper Casual tarzında yapılmıştı. Alt-ai ekibi olarak biz oyunumuzdan çok ümitliyiz. Sıranın bize gelmesini beklerken yeri geldi LoL turnuvası yaptık yeri geldi kodları düzelttik. Takım olarak hep bir aradaydık. Takım ruhu ve dayanışması denilen olayı biz gerçekten yakalamıştık. Kalabalık bir ekip olmamıza rağmen hiçbir problem yaşamadan oyun geliştirmeyi başardık. Ayrıca çok başarılı bir oyun oldu. Ekip olarak devamını getirmeyi planlıyoruz. ''Yaptık bitti'' tarzında düşünen kimse yok takımımızda. Her geçen gün yeni bir şey katarak sorunsuz ve düzenli bir şekilde ilerlemeyi düşünüyoruz. Burada aldığımız dersler sayesinde bir çok şeyi öğrendik. Şimdi tecrübe edinme vakti bizim için. Ekip olarak çıktığımız bu yolda ekip olarak devam etmek istiyoruz.

Bir sonraki kamp için takımınız hazır mı?