Oyun Geliştirme Yaz Kampında İkinci Gün

Bilişim Vadisi'nde gerçekleştirilen Oyun Geliştirme kampından ikinci gün yorumları

Oyun Geliştirme Yaz Kampında İkinci Gün
Oyun Geliştirme Yaz Kampında İkinci Gün

Gebze'deki 2. Günümüze kötü hava koşullarıyla başladık. Havanın yağmurlu olması akıllara "çadırda kalanlar ne yaptı?" sorusunu getiriyor. Fakat endişelenmenize gerek yok. Çünkü çadırların bina içerisine kurulumu sağlandı. Etkinlik alanına ulaştıktan sonra kahvaltı için hazırlanan ürünlerin yetersiz kaldığını gördük. Fakat görevli olan kişiler en kısa zamanda takviye geleceğini belirttiler. Kısa bir süre sonra, belirttikleri gibi kahvaltı yapamayanlar için takviye geldi. Kahvaltıdan sonra günün ilk programına katıldım.

Daha sonra Aydın Orak hocamızın konferansı başladı. Belirli bir süre kendi tecrübelerini ve düşüncelerini bizimle paylaştıktan sonra konferansın daha sağlıklı ilerlemesi için soru cevap formatında devam etmemizi önerdi. Hocamız, bize maddi yetersizliğin üstesinden gelebilmemiz için bir kaç öneride bulundu. Tabii bu öneriler teorik öneriler değildi, hepsi içinde deneyim barındırıyordu. Bu açıdan sinema ve dizi gibi medya alanlarına ilgisi olan katılımcılar için verimli bir konferans oldu. Hocamızın üzerinde en çok durduğu konu "Maddiyat yetersizliği yüzünden hedeflerinizden vazgeçmeyin. Gerekirse kendiniz oyuncu olarak görev alın, ailenize oyunculuk görevi verin. Gerekirse mahalledeki düğün fotoğrafçısının kamerasını ödünç alın. Hiçbir şekilde yolunuzdan vazgeçmeyin. Attığınız her adım, çektiğiniz her zorluk sizi adım adım başarıya ulaştıracak. Hocamızın fikirleri ve tavsiyesi sayesinde bir çok katılımcının hayalleri için artık daha sağlam ve güvenilir adımlar atacağının sinyalleri verildi.

Öğlen

Lezzetli bir öğle yemeğinden sonra Funmoth Games kurucu ortağı olan Doğukan Yelseli’nin Girişimcilik üzerine vereceği eğitim için konferans salonuna doğru yola çıktım. Tabii bu eğitimlere katılırken takım arkadaşlarımla birlikte oyun geliştirme projemizi aksatmadan üzerinde çalışmaya devam ediyorduk. Doğukan Yelseli bize girişimci olmak için öncelikle ‘’ben ne istiyorum’’ sorusunu sormamızı istedi. Eğer bu soruya net bir şekilde cevap verebiliyorsak hayallerimize ulaşmak için tek yapmamız gereken vazgeçmeden tüm zorlukların üstesinden gelmek. Hiçbir zaman kolay olmayacak fakat sonu kesinlikle başarı olacak. Oyun sektörüne ailesinin sıcak bakmamasına rağmen vazgeçmeden çalıştı ve ailesini ikna etmeyi başardı. Arkadaşlarıyla birlikte tüm paralarını geliştirdikleri oyuna yatırdılar. Oyun çok fazla hit almıştı ve iyi bir gelir elde etmişti fakat sunucuya para yatırma kısmını atladıkları için oyunu satın alan herkes oyunu iade etmişti. Yani sonuç olarak maddi kayıpla birlikte başa dönmüş oldular. Yaşadığı şeyler arasında projesini korku evi sanandan nargileci reklamcıya kadar her durumu yaşadı. 20 başarısız girişimden sonra başarıyı yakalayan Yelseli, tamamen vazgeçmiş bir şekilde istemediği bir alanda çalışırken gelen bir telefon üzerine her şeyin değiştiğini belirtti. Tabii bu gelen telefon tamamen şansa bağlı değildi. Daha önce yaptıklarının geri dönüşüydü. Gelen telefon sayesinde Okan Hocayla tanıştı ve fikirlerini anlattı. Fikirlerini bir metrobüste giderken anlattığını belirten Yelseli, sonunda hayallerine ulaşabilmek için istediği yatırımı almayı başardığını dile getirdi. Açıkçası benim için en verimli geçen eğitimlerden biriydi. Deneyimlerini gayet anlaşılır bir şekilde bizimle paylaştı. Sorulan sorular karşısında verdiği yanıtlar gayet açıklayıcı oldu. Hedefleri ve hayalleri olan insanların kendisine ulaştığı takdirde yardımcı olacağını belirtti.

Daha sonra Onur Ercoşkun hocamız eşliğinde Yeni Nesil Yayıncılık eğitimine başladık. Dijital yayınıcılık ve içerikler hakkında fikir alışverişi eşliğinde sohbet havasında ilerledik. Daha sonra katılımcılardan gelen ‘’nasıl içerik üretmeliyiz, içerik üretirken nelere dikkat etmeliyiz, izlenme ile içeriğin kalitesi arasında orantı var mı, sektörde tutunmak için neler yapmalıyız’’ gibi sorulara gayet açıklayıcı açık bir şekilde cevap verdi. Ayrıca bu sorulara katılımcı arkadaşlardan da bir çok cevap geldi. Fikir ve bilgi alışverişinin yoğun olduğu bir konferans gerçekleştirmiş olduk. Bu eğlenceli eğitimden sonra oyun projemiz hakkında çalışmak için takım arkadaşlarımla buluşup proje hakkında fikirlerimizi paylaştık. Birkaç konuyu netleştirip ortak kararlar aldık. Ekip arkadaşlarımızla birlikte akşam yemeğine katıldık. Hoş bir sohbetten sonra dinlenmek için dağıldık.