Oyun Geliştirme Yaz Kampında Üçüncü Gün

Bilişim Vadisi'nde gerçekleştirilen Oyun Geliştirme kampından üçüncü gün yorumları

Oyun Geliştirme Yaz Kampında Üçüncü Gün

Güzel bir Gebze sabahından tüm Gamerturkey okurlarına merhaba. Şanslıyız ki bugüne çok güzel bir şekilde başladık. Kötü hava koşulu veya aksaklık yoktu. Etkinlik alanına ulaşır ulaşmaz kahvaltı alanında sıramızı beklemeye başladık.Sırada beklerken burada edindiğim arkadaşlarımla sohbet ediyordum. Eğitim listesini gördüğümde kafamda taslak bir plan oluşturup ilk eğitime katılmak üzere binaya doğru yürümeye başladım. Karşılaştığım ekip arkadaşlarımla birlikte projemizin değerlendirmesini yaptık. Projemizin gelişim süreci sağlıklı bir şekilde devam ediyordu. Düzenli olarak devam ediyor olmamız bizim en büyük motivasyon kaynağımız.

İlk eğitimimiz Lincoln Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sultan Efe tarafından gerçekleştirildi. 3000 kilometre uzaktan görüntülü bir şekilde iletişim kurarak tecrübelerini bizimle paylaştı.  Eğitime kendi deneyimlerini ve tecrübelerini paylaşarak başlayan hocamız, piyasa hakkında da tavsiyeler vermeyi unutmadı. Daha sonra İngiltere'deki üniversitelerin hangi bölümlerinde okumanın bizim için avantaj ve dezavantaj olacağından bahsetti.  İngiltere'ye gitmeyi düşünen insanların bunları göz önünde bulundurması gerektiğini belirtti. İnternet üzerinden gerçekleşen bir konferans olmasına rağmen hocamız bize tecrübelerini, fikirlerini ve tavsiyelerini net bir şekilde aktarmayı başardı. Yaptığı sunum ise gerçekten etkileyiciydi. 

Daha sonra Siyah Martı ekibinden Osman Santatoğlu'nun e Mesleki tanıtım, sanat yönetmenliği, süpervizörlük, animasyon ve modelleme hakkında olan eğitimine katıldım. Bahsedilen tanımları sözlü bir şekilde aktardı. Bu alana başlama sürecinden itibaren tüm tecrübelerini bize apaçık bir şekilde anlattıktan sonra yapılan çalışmalardan bir kaç tane örnek gösterdi. Sektörde yapılan bazı şeyleri bizlere görsel olarak aktardı. Yapılan çalışmalar bizim gözümüzde çok başarılıydı. Salonun atmosferinden ve insanların tepkilerinden bu apaçık ortadaydı. Kendisi sayesinde içimde modellemeye ve tasarıma karşı büyük merak ulaştı. Ayrıca bu duyguyu yaşayan sadece ben değildim. Çünkü birçok kişi yapılan yanlış tanımlar yüzünden bu alanların kendilerine uygun olmadığını düşünüyordu. Bu eğitim sayesinde neyin doğru ve neyin yanlış olduğunu öğrendik. Ben ve benim gibi bu durumu yaşayanlar için bugün gerçekten çok can alıcı olmuştu. Ayrıca yapılan başarılı çalışmaları görmek içimizdeki şevki daha da arttırmıştı. Eğitimden sonra sorulan sorular aslında birçoğumuzun merak ettiği sorulardı. Kendi adıma konuşacak olursam, bu alanlar ile ilgili aklımda hiç bir soru işareti kalmamıştı.Verimli ve samimi bir konferanstan sonra öğle yemeğine mutlu ve umutlu bir şekilde gittik. Yemekten sonra ekip arkadaşlarımla birlikte gün içinde neler yapabileceğimizi konuştuk. 

Öğleden sonra her ekibin üyeleri ilgi alanlarının eğitimlerine katıldı. Bu eğitimlerin geliştirmekte olduğumuz projelere büyük oranda fayda sağlıyordu. Deneyimli kişiler ve verdikleri eğitimler sayesinde projelerimiz daha hızlı ve emin adımlarla ilerliyordu. Ortada her açıdan düşünülmüş bir organizasyon vardı. Kurulan dostluklar, üzerinde uğraş verilen projeler ve uzman kişilerin verdiği eğitim bu etkinliğin bize en büyük katkılarından sadece birkaç tanesi .

Osman Santatoğlu'nun Fikir Oluşturma eğitimine 2 ekip arkadaşımla birlikte katıldım. Bu eğitime katılan kişiler ile birlikte bir oyun fikri oluşturduk ve herkes bu oyun hakkında bir özelliğe karar verdi. Yaş aralığı, oyunun amacı, karakter özellikleri, nerede geçtiği ve hikayesi gibi kriterlere sırayla karar verdik. Daha sonra ortaya çıkan oyunun ne kadar uygun olduğunu tartıştık. Oyunu her açıdan değerlendirmek hepimize farklı bir bakış açısı katıyordu. Çünkü benim atladığım kısmı başka bir katılımcı tamamlıyordu ve düzeltiyordu. Yaptığımız beyin fırtınasından sonra oyunumuzun çocuklar için uygun olup olmadığını sorarak tamamlamış olduk. Eğlenceli ve verimli bir eğitimi daha bu şekilde bitirmiş olduk.

Benim ve ekip arkadaşlarımın eğitimleri bittikten sonra tüm ekip toplanıp proje hakkında fikirlerimizi paylaşmaya devam ettik. Ortaya çıkan şey nefes kesiciydi.  Sunum için sabırsızlanıyoruz. Ortaya çıkacak olan ürünün kalitesi veya topladığı dikkat ne olursa olsun takım arkadaşlığımız bizim en büyük kazancımız oldu.

Çadırda kalan arkadaşlar ile sohbet etme fırsatı bulduğumda bundan memnun olup olmadıklarını sordum. Genel olarak memnunlar fakat kötü hava koşulları yüzünden bina içinde kalmak canlarını sıkıyordu. Böyle bir atmosfer yakalamışken kamp ruhunu yaşamak istediklerini belirttiler.

Katılımcılar yemeklerden de memnun olduklarını dile getirdiler. Fakat bu konuda da can sıkıcı durum tatlıdan ve içecekten ücret alınması. Tabiki bu sizin tercihinize bağlı. Yemekler gayet temiz ve lezzetli.

Etkinlik alanın sınırlarında wirelles internet imkanımız da var. Bu kendi ekipmanları ile gelen katılımcılar için büyük avantaj.  Ayrıca ekiplerin projeleri hakkında konuşup tartışabileceği ve proje üzerinde çalışabilecekleri bir çok alan var. Bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor.Çadırda kalan arkadaşlarımız için duş alanları var ve rahatlıkla duşlarını alabiliyorlar.