Oyun Geliştirme Yaz Kampında İlk Gün

Gamerturkey ekibi olarak, Oyunla Gelecek çatısı altında gün içinde yaşadıklarımızı, kurduğumuz iletişimi, eğitimleri ve hocaların yaklaşımlarını ve edindiğimiz tecrübeleri sizlerle paylaşıyoruz.

Oyun Geliştirme Yaz Kampında İlk Gün

Gamerturkey ekibi olarak bulunduğumuz Oyunla Gelecek yaz kampında geçirdiğimiz her günü sizlerle payalaşacağız. 

Bu heyecan verici etkinlikte geçirdiğimiz günde etkinlikler, kurulan ilişkiler, eğitimlerin nasıl geçtiği  ve katılımcıların neler hissettiğinden  bahsedelim.

Sabah

Gebze'de sabah saat 07.30'da çok güzel bir havayla güne başladık. Kyk yurdundan Bilişim Vadisine temin edilen araçlar ile etkinlik alanına ulaştık ve alanın heyecan verici ortamı ile buluştuk. Etkinlik alanında bulunan herkesin yaşadığı heyecan ve mutluluk bariz bir şekilde ortadaydı. Bir kaç kişi ile sohbet ettiğimde bu etkinliğin onların hem eğitimleri hem de iş hayatları için çok önemli olduğunu ve büyük umutlarla yola çıktıklarını söylediler. Saat 08.00' da kahvaltımızı yaptık. Daha sonra etrafı ve binayı dolaştığımızda beklentilerimizin karşılanacağına Gamerturkey ekibi olarak biz de emin olduk. Ortada gerçekten uğraşılmış ve katılımcıların her ihtiyacı düşünülmüş bir etkinlik vardı. Saat 09.00' da etkinliğe Okan hocamızın konferansı ile başladık. Hocamızın yüksek enerjisi sayesinde herkes konferansa heyecanla başladı. İşte o zaman asıl bomba patladı. Çünkü bu etkinlik sayesinde hepimizin şirketi olacaktı! Bunun nasıl olacağından hemen bahsedelim.

Öncelikle hocamız katılımcılara dijital bir ofis mi yoksa fiziki bir ofis mi kurulmasının daha iyi olacağını sordu. Bu soruyu oyladık ve katılımcıların çoğunluğu oyunu dijital ofisten yana kullandı. Daha sonra verilen cevaplar ile bu durum her açıdan değerlendirildi. Çalışanların motivasyonu, yapılacak olan masraflar, işlerin bitirilme süreleri ve arada kurulan güven gibi. Sorulan soruya gelen cevap da yüksekti. Bu katılmcıların ne kadar istekli olduğunu bize gösteriyordu. Tecrübeli insanlar da fikirlerini ve tecrübelerini paylaştıktan sonra fiziksel bir ofisin bir çok açıdan daha verimli olacağı kararına vardık. Okan hoca o zaman buradaki katılmcılarla oluşturulacak 10'ar kişilik takımlar ile şirket kurabileceğimizden bahsetmeye başladı. Tüm salon şaşırmıştık ve Okan Hoca anlatmaya devam etti.

Öncelikle insanları yaşadıkları bölglere göre 10'ar kişilik takımlara ayrılmasını sağladı. Bu 10 kişilik takım aslında kurulan bir şirketti ve her kişi bir alan üzerinde çalışacaktı. Her 10 kişilik takımda bir de mentor olacaktı. Peki bu 10 kişinin çalışacağı alanlar neler?

2 Devoloper, Level design, Game design, İş Geliştirme, Ürün Geliştirme, Hikaye, Modelleme, Tasarım

Bu oluşturulan şirketler verilen proje için 10 gün boyunca çalışacak ve takımlarda iş bölümü yapıldıktan sonra herkes kendi alanı üzerinde yoğunlaşmak için kendi alanı üzerine eğitimlere katılacak. Bu eğitimler sayesinde hem kendini geliştirmiş olacak hem de kurulan şirketi ileri taşıyacak. Şirketlerin aldığı proje ise oyun geliştirmek. Oluşturulan şirketler kendi uzmanlık alanları ve  alacakları eğitim sayesinde tamamen kendilerine özgü bir oyun geliştirecek. Bu oyunun herhangi bir konu veya tema kısıtlaması yok. Burada önemli olan güzel dostluklar edinilerek ekip olabilmek. Ekiplerin doğru iletişim kurması, takım çalışması yapması ve yardımlaşması Okan Hocanın üzerinde en çok durduğu konulardı. Bu onun için gerçekten önemliydi.

Okan Hocanın konferansından sonra saat 10.00'da Ferkan Agmal'ın Animasyon hakkında konferansı başladı. Amerika'dan gelmiş olması katılımcılar için çok fazla heyecan ve soru demekti. Üniversite hayatının başlangıcından şuanki iş hayatına kadar olan dönemi ve bu süreçte yaşadığı zorluklara nasıl göğüs gerdiğinden bahsetti. Tam 2 saat boyunca katılımcılara en fazla verimi sağlayabilmek için hem okul hayatında hem de iş hayatında yaşadığı tecrübeleri katılımcılar ile paylaştı. Daha sonra yöneltilen sorulara da verdiği cevaplar sayesinde aklımızda hiçbir soru işareti kalmamıştı. Çünkü bu alanın ve iş hayatının inceliklerini anlatmıştı.

Öğle

Saat 13.00'da öğle yemeği molası verdik. Molada ilişkil. Okan Hocanın projesi sayesinde herkes birbiriyle daha da yakınlaşmıştı. Yemekten sonra her yerde ekiplerin '' Nasıl bir şey yapsak'' sohbetleri dolanıyordu. Moladan sonra yeni bir konferansa başladık. Bugün yaşanılan bir aksaklık yüzünden Animasyon Teknikleri konferansı iptal oldu. Fikir oluşturma ve Oyun Senaryoları konferansı vardı. Ekipler bu konferanslara kimin katılacağını karar verdikten sonra konferanslara dağıldık. Gamerturkey ekibimizden Kağan da bu proje içinde olduğundan ekibiyle konuştuktan sonra Şahin Alparslan'ın verdiği Fikir Oluşturma eğitimi konferansına katıldı. Konferans boyunca onlarca katılımcı akıllarındaki bir çok sorunun cevabını buldu. Şahin Alparslan ile karşılıklı fikir alışverişleri yaparak çok güzel zaman geçirdik. Biz oyun hakkında olan sorulara verirken Şahin Alparslan da bizim dizi ve sinema dünyası hakkında sorularımızı cevapladı. Oyun ve filmlerin benzerliği, senaryonun önemi, film ve dizi dünyasının kilit noktaları gibi konular hakkında çok verimli sohbetler gerçekleştirdik. Konferans bittiğinde bile Şahin Alparslan bizim için sorulara cevap vermeye devam ediyordu. Herkesin sorusu bitince isteyen kişilerin kedisine mail yolu ile ulaşabileceğini belirtip konferansı sonlandırdı.

Gamerturkey ekibimizden Kağan, bundan sonraki zamanı proje için ekip arkadaşlarıyla sohbet ederek ve fikri alışverişi yaparak geçirdi. Ekipte herkesin bu iş için heyecanlı ve çok mutlu olduğunu, bir şeyler yapmak için sabırsızlandıklarından bahsetti. Aslında sadece onların değil her ekibin heyacanı ve mutluluğu apaçık belli oluyordu. Yaptığımız sohbetler sonucu Gamerturkey ekibi olarak biz proje işinin her katılmıcıyı mutlu ettiğini ve heyecanlandırdığını daha iyi anladık.