Connect with us

GÜNDEM

RTX 3000 Serisindeki Bazı Sıkıntılar Yıl Sonuna Kadar Sürecek

NVIDIA şirketinin CEO’su Jensen Huang, RTX 3080 ve 3090 ekran kartlarının stok sıkıntıları yıl sonuna kadar süreceğini belirtti.

Published

on

Nvidia kısa süre önce RTX 3080 ve RTX 3090 Ampere GPU serisini piyasaya sürdü, ancak lansman ilk günden beri stok kullanılabilirliği sorunları ile boğuştu. NVIDIA ayrıca GeForce RTX 3070 ekran kartı lansmanını iki hafta geciktirerek 29 Ekim’e kadar erteledi.

Birçoğu bu kartları satın almayı umuyordu, ancak bu sadece başka bir kağıt lansmanıydı. RTX 3080 hisse senetleri  ABD, İngiltere ve Avrupa’daki birçok perakendecide birkaç dakika içinde hemen tükendi . Bazı Büyük e-satıcılar da son derece yüksek trafik dalgası yaşadı ve bu, tüm web sitelerini de çöktü.

NVIDIA’nın resmi mağazasında bile, ürünü alışveriş sepetine ekledikten sonra insanların satın alma işlemini tamamlayamamasına neden olan bir sorun vardı. Birçok müşteri, listelerin 15 saniye içinde kaybolduğunu ve Sepete Ekle düğmesi bile işe yaramadan kartların tükendiğini iddia ediyor. Stok, neredeyse hiç stok yokmuş gibi hemen tükendi. NVIDIA ayrıca RTX 3080 ekran kartının lansman gününde stok durumu ile ilgili resmi bir açıklama yaptı.

RTX 3080 ve RTX 3090 ekran kartlarında stok sorunu var

NVIDIA’nın CEO’su Jensen Huang, 2020 GTC Digital etkinliğindeki son soru-cevap oturumunda, GeForce RTX 3090/3080 Amper ekran kartı eksikliklerinin Tom’s Hardware aracılığıyla 2021 yılına kadar bekleneceğini doğruladı:

“Yıl boyunca talebin tüm arzımızı geçeceğine inanıyorum. Unutma, biz de çifte felakete giriyoruz, çifte felaket tatil sezonu. Tatil sezonundan önce bile inanılmaz derecede iyiydik ve sonra üstüne Amper faktörünü eklersiniz ve ardından Amper tatil faktörünü eklersiniz ve gerçekten büyük bir 4. çeyrek sezonu geçireceğiz. ” – Jensen Huang.

“ 3080 ve 3090 değil, bir arz sorunu bir talep sorunu var ve bu talep miktarı bizim gerçekten beklediğimiz talep miktarına göre oldukça fazla durumda. 

Birçok kullanıcı yeni bir NVIDIA RTX 3000 serisi grafik kartı satın almak isterken fakat tüketiciler bazı sorunlarla karşılaştı. Dakikalar içinde, Birleşik Devletler, Birleşik Krallık ve Avrupa’daki pek çok perakendecide satıldı. Bazı büyük elektronik tedarikçileri de son derece yüksek trafikle karşılaştı ve bu da tüm web sitelerini kapattı. Resmi NVIDIA mağazasında bile, insanların alışveriş sepetlerine ürün ekledikten sonra alışverişlerini tamamlamalarını engelleyen bir sorun var. Birçok müşteri, listenin 15 saniye içinde kaybolduğunu, bu yüzden satın alma işlemi yapamayacaklarını belirtti.

“Perakendeciler size on yılı aşkın bir süredir bilgisayar kullanımında böyle bir fenomen görmediklerini söyleyecekler. İnsanların bu şeyi satın almak için akıllarını kaybettiği eski Windows 95 ve Pentium günlerine dönüyor. Yani bu, uzun zamandır görmediğimiz bir fenomen ve biz buna hazırlıklı değildik. “

“Tüm talebi bilsek bile, bu kadar hızlı rampalı olmanın mümkün olduğunu sanmıyorum. Gerçekten çok hızlı ilerliyoruz. Verim harika, ürün fevkalade bir şekilde gönderiliyor, sadece anında tükeniyor ”dedi Huang.” Çok takdir ediyorum, çözülmesi gereken gerçek bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Gözlemlenmesi gereken bir fenomendir. Bu sadece bir fenomen. “

TREND