'Yılın Oyunu' Ödülünü Alan God of War İncelemesi

2018 yılında 'Yılın Oyunu' olarak seçilen God of War'ı inceliyoruz.

'Yılın Oyunu' Ödülünü Alan God of War İncelemesi

PlayStation Oyun Tavsiyesi | God of War

►GamerTurkey’in Oyuna Puanı: 96/100

►Oyunun Artı Yönleri:

 • Oyuna eklenen balta oynanışa çok hava katmış
 • Grafikler muazzam
 • Müzikler oyundaki dramayı en üst düzeye çıkarmış
 • Kratos ve Atreus’la aralarındaki diyaloglar ve hikaye gidişatı
 • Kombolarınızı geliştirebileceğiniz yetenek ağacı
 • Oyunun ekstradan Türkçe dil desteğiyle gelmesi

Oyunun Eksi Yönleri:

 • Boss çeşitliliği biraz zayıf kalmış

►Oyunun PlayStation Store Fiyatı(İndirimli): 134,00 TL - PlayStation Plus indirimiyle beraber 110,55 TL

►Ortalama Hikaye Saati: 30 Saat

God of War yine yepyeni oyunuyla tekrar bizi can evimizden vurmayı başardı, mükemmel bir başyapıt olmuş. Ayrıca oyunun Türkçe altyazı destekli olarak gelmesi Türk oyuncuları için de apayrı bir güzellik.

PlayStation özel oyunları dediğimizde aklıma ilk gelen oyunlardan biri de God of War’dır. Hem bosslarıyla hem hikayesiyle hem de oynanışlarıyla bizim kalbimizde taht kurmuş ve bizi kendisine hayran bıraktırmıştır.

God of War yine yapmış yapacağını. Tekrar çok sağlam bir oyun, hikaye, müzik ve oynanışla karşımıza gelmiş. Hatırlarsınız bu oyun da geçen sene “Yılın Oyunu” ödülünü almıştı.

►Oyun Hakkında Kısa Bilgi: Santa Monica tarafından geliştirilen yapım, 20 Nisan 2018 tarihinde PS4’e özel Türkçe altyazı olarak çıktı. Kratos ve oğlu Atreus'un hikayesine eşlik edeceğimiz oyun, İskandinav mitolojisinde geçiyor.

►Konu:

 

Kratos, kaos dolu geçmişini ardında bırakıyor ve Atreus ile birlikte yeni God of War macerasına yelken açıyor. Bu kez Kratos ve oğlu Atreus’la beraber İskandinav mitolojisine gidiyoruz, oradaki mitolojinin Tanrılarıyla kapışıyoruz. Kratos ve oğlunun maceralarına biz de eşlik ediyoruz ve Kratos’la oğlunun arasındaki diyaloglara şahit oluyoruz. Kratos bir yandan oğlunu eğitmeye çalışırken bir yandan karısı Athena’nın küllerini dağıtmak için Jötünheim’a(Devler Diyarı’na) gitmeye çalışıyor.

►Hikaye:

 

Kratos’nun karısı öldükten sonra ona olan son görevi yapmak için cesedinin küllerini Jötünheim’a bırakmaya gidiyor. Jötünheim’a giderken yaşadığımız zorluklar, geçtiğimiz bölgeler, savaştığımız  yaratıklar bizi epey zorluyor. Hem de oğlu Atreus’un acemiliği Kratos’u da endişelendiriyor. Oyun içinde aralarındaki diyaloglar sizleri bir yandan eğlendirecek bir yandan da üzecek ve şaşırtacak.

►Oynanış:

Oynanış kısmına gelince en öne çıkan faktör oyuna yeni eklenen Leviathan Baltası. Baltayı fırlatıp tekrar üçgen tuşuyla geri çağırabiliyorsunuz bu da oynanışa oldukça fazla renk katmış. Rakiplerinizi adeta kesip biçebileceğiniz baltanız mevcut. Balta sayesinde oldukça fazla kombo yapabiliyorsunuz sadece oyunun başındaki kombolarla da değil ileride de açacağınız yeteneklerle yeni kombolar açabiliyorsunuz veya kombonuzu geliştirebiliyorsunuz.

Onun yanında ise el ve kalkanımız mevcut. El ve kalkan ile de kombolarınızı geliştirebiliyorsunuz.

Tabii ki oyuna yeni eklenen bir özellik de oğlumuz olan Atreus’un oklarını biz kontrol edebiliyoruz yani ok emrini biz verip ok attırabiliyoruz. Atreus’un oklarını da eşya satın alıp ya da yeni yetenekler açıp geliştirebiliyoruz. (Ok hızını attırma gibi)

İleride yeni silaha daha kavuşacağız onun da yeteneklerini açıp geliştirebileceğiz bu silahtan bahsedersem Spoiler’a gireceği için silah hakkında fazla bilgi vermeyeceğim.

Oynanış kısmına geldiğimizde teçhizattan da bahsetmezsek olmaz. Oyunda ekipmanımızı geliştirebiliyoruz veya yeni ekipmanlar satın alabiliyoruz. Bu ekipman işi önemli çünkü rakipleriniz ileride çok güçleniyor bu da sizin yeni ekipman almanız gerektiği anlamına geliyor. Ekipmanları satın alırken veya geliştirirken bazı materyallere ihtiyacınız olacak bunları da ya ana görev yaparken ya da(büyük ihtimalle) yan görev yaparken toplayabileceksiniz. Birazdan bahsedeceğimiz oyunun en güçlü bossları olarak geçen “Valkürleri” keserken ekipmanımız çok önemli olacak.

Ekipmanlardan bahsederken tılsım ve efsunları geçersek olmaz, zırhınıza bir adet tılsım takabiliyorsunuz her tılsımın ayrı bir özelliği var ve haritadaki görevleri yaptıkça haritayı seyahat ettikçe farklı tılsımlara ulaşıyorsunuz. Hemen ardından ise efsunlar var oyunda, efsunlar sabit bir özellik veriyorken bazı efsunlar pasif özellikler veriyor bunları da yabana atmamak gerekiyor. Haritada görev yaptıkça ekipmanınıza geliştirecek her daim şeyler bulabiliyorsunuz bu da yan görevlerin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Harita:

Oyuna Midgard bölgesinde başlıyoruz, daha sonra görevleri yaparak diğer bölgelerin kilidini açıyoruz. Ana hikayede ilerlerken diğer bölgelere gitmemiz gerekiyor ama genel olarak görevleri Midgard’da yapıyoruz. Oyunda belli başlı haritanın farklı yerlerinde olan hazineler var siz yan görevleri yaparak hazinelere ulaşabiliyorsunuz. İçinde değerli ödüllerin bulunduğu hazineler, Midgard’da yer alıyor.

Oyundaki bütün bölgeler:

Jötunheim(Devler Diyarı)

Helheim(Buz Diyarı)

Muspelheim(Ateş Diyarı)

Midgard

Asgard(Oyunda Bu Bölgeye Ulaşılamıyor)

Alfheim(Işık Diyarı)

Niflheim(Sis Diyarı)

Vanaheim(Oyunda Bu Bölgeye Ulaşılamıyor)

►Yan Görevler:

Yan görevler konusuna gelecek olursak en dikkat çekenleri sizlere sunacağız. Bunlardan biri “Ejderhaları Kurtar” görevi. Oyunun ana haritasında farklı yerlerde olan bu ejderhalar sizden kendilerini kurtarılmasını bekliyor. Haritanın 3 farklı yerinde olan bu 3 ejderhalar kurtulduktan sonra havalara kanat çırpıyorlar. Tabii ki bunun güzel bir ödülü var. Bir diğer öne çıkan yan görev ise “Valkür Konseyi” görevi. Yaklaşık 9 tane Valkür’ü kesmenizi isteyen görevi yapmak oldukça zor ve meşakkatli. Valkürleri detaylı olarak aşağıya yazacağız. Valkürlerden bahsetmişken Valkürleri keserken işinize yarayacak bir yan görev daha mevcut, oyundaki kulelerin ızgalaralarını yakarak bu görevi tamamlamış oluyorsunuz. Görevi tamamladığınızda ise oyun size Valkürlerden az hasar almanızı sağlayacak bir efsun veriyor.

►Bosslar:

Başta söylemek istediğim bir şey var bunu oyunun eksik yönleri kısmında da belirtmiştim, oyundaki boss çeşitliliği zayıf olmuş. Hem hikayeyi oynarken hem de yan görev yaparken oldukça birbirine benzer bosslara rastlayacaksınız ha bu tabii ki insanı çok rahatsız etmese de gözüne çarpıyor.

Bosslar konusunda oyundaki bütün bosslardan bahsetmeyeceğiz, sadece en güçlüleri olan “Valkürler”den bahsedeceğiz. Valkürleri hikayeyi bitirmeden de kesebilirsiniz fakat Valkürler güçlü bosslar olduğundan hikayeyi bitirip bütün materyalleri aldıktan sonra ekipmanlarınızı geliştirerek Valkürlere bulaşmanız en doğru olacaktır. Hele bir de oyunu “Zor veya God” modunda oynuyorsanız sizi daha da zorlayacaktır bu bosslar. Oyunun hikayesini bitirdikten sonra bütün Valkürler haritada açılıyor ve yerleri gösteriliyor.

Valkürlerin isimleri:

 • Gunnr
 • Geirdriful
 • Eir
 • Kara
 • Rota
 • Olrun
 • Gondul
 • Hildr
 • Sigrun(Kraliçe Valkür)

Oyunda yaklaşık 9 tane Valkür var alt etmeniz gereken. 8 tane Valkür’ün yetenekleri birbirinden farklı o yüzden ilk başlarda ölmeniz doğal öle öle yeteneklerini ezberleyip ona göre pozisyon almalısınız. En sonuncu olan ise “Kraliçe Valkür”, bu Valkür diğerlerinden oldukça fazla cana ve bütün Valkürlerin yeteneklerine sahip. Bu Valkür bütün Valkürlerin yeteneklerini bildiği için işiniz daha zor çünkü hangi hareketi ne zaman yapacağı tam kestirilmiyor. O yüzden onun karşısına en iyi ekipmanla çıkmanız en mantıklısı olacaktır, bunun içinse diğer bölgelere gidip yan görevlerini yaparak yeni ekipmanlar yapmalısınız.