Connect with us

PLAYSTATION

‘Yılın Oyunu’ Ödülünü Alan God of War İncelemesi

2018 yılında ‘Yılın Oyunu’ olarak seçilen God of War’ı inceliyoruz.

Published

on

PlayStation Oyun Tavsiyesi | God of War

►GamerTurkey’in Oyuna Puanı: 96/100

►Oyunun Artı Yönleri:

 • Oyuna eklenen balta oynanışa çok hava katmış
 • Grafikler muazzam
 • Müzikler oyundaki dramayı en üst düzeye çıkarmış
 • Kratos ve Atreus’la aralarındaki diyaloglar ve hikaye gidişatı
 • Kombolarınızı geliştirebileceğiniz yetenek ağacı
 • Oyunun ekstradan Türkçe dil desteğiyle gelmesi

►Oyunun Eksi Yönleri:

 • Boss çeşitliliği biraz zayıf kalmış

►Oyunun PlayStation Store Fiyatı(Şu an indirimde): God of War – 89,25 TL, God of War Dijital Deluxe Sürüm – 126,63 TL

►Deluxe Edition içerikleri

 • Ölümün Yemini zırh seti.
 • Sürgünün Muhafız Kalkanı.
 • Dark Horse dijital çizgi roman.
 • Dark Horse dijital sanat kitabı.
 • Dinamik PS4™ teması.

►Ortalama Hikaye Saati: 30 Saat

God of War yine yepyeni oyunuyla tekrar bizi can evimizden vurmayı başardı, mükemmel bir başyapıt olmuş. Ayrıca oyunun Türkçe altyazı destekli olarak gelmesi Türk oyuncuları için de apayrı bir güzellik.

PlayStation özel oyunları dediğimizde aklıma ilk gelen oyunlardan biri de God of War’dır. Hem bosslarıyla hem hikayesiyle hem de oynanışlarıyla bizim kalbimizde taht kurmuş ve bizi kendisine hayran bıraktırmıştır.

God of War yine yapmış yapacağını. Tekrar çok sağlam bir oyun, hikaye, müzik ve oynanışla karşımıza gelmiş. Hatırlarsınız bu oyun da geçen sene “Yılın Oyunu” ödülünü almıştı.

►Oyun Hakkında Kısa Bilgi

 Santa Monica tarafından geliştirilen yapım, 20 Nisan 2018 tarihinde PS4’e özel Türkçe altyazı olarak çıktı. Kratos ve oğlu Atreus’un hikayesine eşlik edeceğimiz oyun, İskandinav mitolojisinde geçiyor.

►Konu:

Kratos, kaos dolu geçmişini ardında bırakıyor ve Atreus ile birlikte yeni God of War macerasına yelken açıyor. Bu kez Kratos ve oğlu Atreus’la beraber İskandinav mitolojisine gidiyoruz, oradaki mitolojinin Tanrılarıyla kapışıyoruz. Kratos ve oğlunun maceralarına biz de eşlik ediyoruz ve Kratos’la oğlunun arasındaki diyaloglara şahit oluyoruz. Kratos bir yandan oğlunu eğitmeye çalışırken bir yandan karısı Athena’nın küllerini dağıtmak için Jötünheim’a(Devler Diyarı’na) gitmeye çalışıyor.

►Hikaye:

Kratos’nun karısı öldükten sonra ona olan son görevi yapmak için cesedinin küllerini Jötünheim’a bırakmaya gidiyor. Jötünheim’a giderken yaşadığımız zorluklar, geçtiğimiz bölgeler, savaştığımız  yaratıklar bizi epey zorluyor. Hem de oğlu Atreus’un acemiliği Kratos’u da endişelendiriyor. Oyun içinde aralarındaki diyaloglar sizleri bir yandan eğlendirecek bir yandan da üzecek ve şaşırtacak.

►Oynanış:

Oynanış kısmına gelince en öne çıkan faktör oyuna yeni eklenen Leviathan Baltası. Baltayı fırlatıp tekrar üçgen tuşuyla geri çağırabiliyorsunuz bu da oynanışa oldukça fazla renk katmış. Rakiplerinizi adeta kesip biçebileceğiniz baltanız mevcut. Balta sayesinde oldukça fazla kombo yapabiliyorsunuz sadece oyunun başındaki kombolarla da değil ileride de açacağınız yeteneklerle yeni kombolar açabiliyorsunuz veya kombonuzu geliştirebiliyorsunuz.

Onun yanında ise el ve kalkanımız mevcut. El ve kalkan ile de kombolarınızı geliştirebiliyorsunuz.

Tabii ki oyuna yeni eklenen bir özellik de oğlumuz olan Atreus’un oklarını biz kontrol edebiliyoruz yani ok emrini biz verip ok attırabiliyoruz. Atreus’un oklarını da eşya satın alıp ya da yeni yetenekler açıp geliştirebiliyoruz. (Ok hızını attırma gibi)

İleride yeni silaha daha kavuşacağız onun da yeteneklerini açıp geliştirebileceğiz bu silahtan bahsedersem Spoiler’a gireceği için silah hakkında fazla bilgi vermeyeceğim.

Oynanış kısmına geldiğimizde teçhizattan da bahsetmezsek olmaz. Oyunda ekipmanımızı geliştirebiliyoruz veya yeni ekipmanlar satın alabiliyoruz. Bu ekipman işi önemli çünkü rakipleriniz ileride çok güçleniyor bu da sizin yeni ekipman almanız gerektiği anlamına geliyor. Ekipmanları satın alırken veya geliştirirken bazı materyallere ihtiyacınız olacak bunları da ya ana görev yaparken ya da(büyük ihtimalle) yan görev yaparken toplayabileceksiniz. Birazdan bahsedeceğimiz oyunun en güçlü bossları olarak geçen “Valkürleri” keserken ekipmanımız çok önemli olacak.

Ekipmanlardan bahsederken tılsım ve efsunları geçersek olmaz, zırhınıza bir adet tılsım takabiliyorsunuz her tılsımın ayrı bir özelliği var ve haritadaki görevleri yaptıkça haritayı seyahat ettikçe farklı tılsımlara ulaşıyorsunuz. Hemen ardından ise efsunlar var oyunda, efsunlar sabit bir özellik veriyorken bazı efsunlar pasif özellikler veriyor bunları da yabana atmamak gerekiyor. Haritada görev yaptıkça ekipmanınıza geliştirecek her daim şeyler bulabiliyorsunuz bu da yan görevlerin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

►Harita:

Oyuna Midgard bölgesinde başlıyoruz, daha sonra görevleri yaparak diğer bölgelerin kilidini açıyoruz. Ana hikayede ilerlerken diğer bölgelere gitmemiz gerekiyor ama genel olarak görevleri Midgard’da yapıyoruz. Oyunda belli başlı haritanın farklı yerlerinde olan hazineler var siz yan görevleri yaparak hazinelere ulaşabiliyorsunuz. İçinde değerli ödüllerin bulunduğu hazineler, Midgard’da yer alıyor.

Oyundaki bütün bölgeler:

Jötunheim(Devler Diyarı)

Jotunheim, Dünya Ağacı’ndaki Dokuz Diyarın bir tanesidir. Ve ayrıca Atreus ve Kratos’un hikayede odaklandığı bölgenin adıdır. Devlerin burada bulunduğu bölgede Kratos ve Atreus Laufey’in küllerini havayla buluşturmak için bu bölgeye gelmek isterler. Midgard’da kalan tüm Devlerin geri çekilmesinden sonra Jötunheim, Jötnar ırkının mezarı haline geldi, cesetleri muhafızlarının dönüşünü beklerken dağlara döküldü . Bu bölgeye vardığınızda birkaç hikayeyle karşılaşabilirsiniz.

Jötunheim’ın manzarası o kadar büyüktür ki bütün ölü devleri oradan görmeniz mümkün. Jötünheim bulutların üzerine çıkacak kadar yüksek dağlar oluşur. Dokuz Diyar’ın en yüksek zirvesi olan el şeklindeki bir dağın içine inşa edilmiş büyük bir odadır.

Helheim(Buz Diyarı)

Helheim, Ölüler Diyarı olarak bilinir ve onursuz bir şekilde ölenlerin, ateşin yaşayamayacağı buzlu topraklarda yürümeye zorlandıkları yer. Bir ön alan ve Tyr’ın Tapınağı’ndan Lanetliler Köprüsü’ne kadar kimsenin geri dönemeyeceği bir yoldan oluşur.

Ölüler Diyarı, yoğun karanlık ve boyun eğmeyen soğuğun kabus gibi bir ülkesidir, kalıcı bir derin dondurucu durumunda kilitlenmiştir, aşırı sıcaklıklar o kadar ölümcüldür ki, Odin’in kendisi bile orada çok uzun süre hayatta kalamaz. Suçlu olarak, hastalıktan, talihsizlikten ve yaştan ölenler, sonsuza dek geçmişlerinin vizyonlarıyla eziyet gördükleri Helheim’da sonsuza dek harcıyorlar.

Buzlar diyarı olarak kabul edilen Helheim’e girerken dikkatli olun çünkü elindeki Leviathan Baltası burada işe yaramayacaktır. Düşmanlar tamamen buzdan oluştuğu için baltanız bir iş görmemekle beraber buzun karşısında kullanılan bir aleve ihtiyacınız olacaktır. O yüzden alevli silahları kullanmaya gayret edin! Hikayenin bir kısmı geçtiği harita yine sizi bekleyen bir Valkür olacak!

Muspelheim(Ateş Diyarı)

Muspelheim tamamen yerin altından çıkan lavlarla meşhurdur. Çok sıcak havanın olduğu bu bölgeye giderken dikkatli olun. Tamamen yine challenge odaklı yapılan bu haritada oyunculuğunu test edin ve düşmanlara karşı zamanla ya da belli bir kuralla savaşın. Haritada bulunu kılıçlarla etkileşime geçerek görevi alın ve yapın. Ardından sizi haritanın en üst kısmında bekleyen Valkür’le karşılaşacaksınız. Yine bu haritadan elde edeceğiniz sandık ve eşyalarla beraber zırh setinizi geliştirebilirsiniz.

Midgard

Midgard , God of War’da (2018) önemli bir yer . Bu biridir Dokuz Alemlerinin İskandinav mitolojisinin keşfedilebilir bölgelerin en büyüğüdür. Midgard, “orta-zemin” anlamına gelir ve insanların ve ölümlülerin yaşadığı alandır. Oyuna bu bölgeden başlıyoruz, ana görevler ve yan görevler de dahil olmak üzere çoğu görevi bu bölgede yapıyoruz. Oyundaki en büyük bölge diyebiliriz. Bölgede çok fazla keşfedilecek yerler ve toplanılacak sandıklar mevcut hepsi de sizleri bekliyor! Midgard ayrıca geyikler, dağ keçileri (muhtemelen), domuzlar, kurtlar , sincaplar, sıçanlar, kurbağalar, kertenkeleler, martılar, kuzgunlar , balıklar, yengeçler ve mağara trilobitleri dahil olmak üzere birçok canlı yaban hayatı içerir .

Asgard(Oyunda Bu Bölgeye Ulaşılamıyor)

Asgard da oyunda gösterilmeyen bölgelerden biri. Aesir’in evi, Valhalla’nın büyük salonunun bulunduğu, Einherjar’ın yaşadığı ve eğitim aldığı saray ve büyük olasılıkla Odin’in sarayının da toplandığı yerdir . Asgard da karşı Aesir en şiddetli savaşta savaş biriydi Vanir böylece yüzyıllar boyu savaştan sonra harap edildi. Asgard’ın kendisi şimdiye kadar gösterilmedi, ancak diyarın “Asgardian Steel” olarak bilinen materyallerinden parçalar , Dokuz Diyar’da saklanan bozuk valkürleri yenerek toplanabilir .

Alfheim(Işık Diyarı)

Parlak Alfheim alemi, Elf aleminin topraklarını ve gökyüzünü parıldayan ışıltılı faunanın yanı sıra bol ve renkli bitki örtüsü ile süslenmiştir. Alfheim bir ışık diyarıdır. Oyunun hikayesinin bir kısmı geçtiği bu bölgede bir Valkür de sizi bekliyor olacak. Elflerin koruduğu bu bölgede işinize yarayacak sandık ve eşyalar bulmanız da mümkün.

Niflheim(Sis Diyarı)

Sislerle kaplı bölge olan Nilfheim çok zehirli gaza sahiptir. Challenge odaklı oluşturulan haritada tamamen zamana meydan okuyarak sislerin arasında size saldırmaya çalışan düşmanlara karşı savaşıp puan kazanıyorsunuz. Bu puanlarla beraber haritada bulunan sandıkları açabiliyorsunuz ya da haritada elde ettiğiniz eşyalarla beraber zırh setlerinizi güçlendirebiliyorsunuz. Açıkta çok kalmayın ya sis sizi öldürecektir ya da düşmanlarınız! Ayrıca bu bölgede sizi bekleyen bir Valkür de mevcut, onu sisin tehlikesiyle beraber kesmek kolay olmayacaktır, zırh setlerinizi geliştirip gitmenizde fayda var.

Vanaheim(Oyunda Bu Bölgeye Ulaşılamıyor)

Oyunda asla ulaşım sağlayamadığımız bölgelerden birisi de Vanaheim. Vanaheim’in kendisi şimdiye kadar Freya’nın pencere görüşünün dışında gösterilmedi, ancak Kratos ve Atreus’un yollarının kesiştiği bazı kişilerin Tanrı Krallığı ile bir geçmişi var. Freya kendini, biri yanında Cüceler tanıştıkları, sindri , onun smithing becerilerini tamamlamak için çalışma ve Vanir mistik sanatlarını öğrenmeye Vanaheim gitti.

►Yan Görevler:

Yan görevler konusuna gelecek olursak en dikkat çekenleri sizlere sunacağız. Bunlardan biri “Ejderhaları Kurtar” görevi. Oyunun ana haritasında farklı yerlerde olan bu ejderhalar sizden kendilerini kurtarılmasını bekliyor. Haritanın 3 farklı yerinde olan bu 3 ejderhalar kurtulduktan sonra havalara kanat çırpıyorlar. Tabii ki bunun güzel bir ödülü var. Bir diğer öne çıkan yan görev ise “Valkür Konseyi” görevi. Yaklaşık 9 tane Valkür’ü kesmenizi isteyen görevi yapmak oldukça zor ve meşakkatli. Valkürleri detaylı olarak aşağıya yazacağız. Valkürlerden bahsetmişken Valkürleri keserken işinize yarayacak bir yan görev daha mevcut, oyundaki kulelerin ızgalaralarını yakarak bu görevi tamamlamış oluyorsunuz. Görevi tamamladığınızda ise oyun size Valkürlerden az hasar almanızı sağlayacak bir efsun veriyor.

►Bosslar:

Başta söylemek istediğim bir şey var bunu oyunun eksik yönleri kısmında da belirtmiştim, oyundaki boss çeşitliliği zayıf olmuş. Hem hikayeyi oynarken hem de yan görev yaparken oldukça birbirine benzer bosslara rastlayacaksınız ha bu tabii ki insanı çok rahatsız etmese de gözüne çarpıyor.

Bosslar konusunda oyundaki bütün bosslardan bahsetmeyeceğiz, sadece en güçlüleri olan “Valkürler”den bahsedeceğiz. Valkürleri hikayeyi bitirmeden de kesebilirsiniz fakat Valkürler güçlü bosslar olduğundan hikayeyi bitirip bütün materyalleri aldıktan sonra ekipmanlarınızı geliştirerek Valkürlere bulaşmanız en doğru olacaktır. Hele bir de oyunu “Zor veya God” modunda oynuyorsanız sizi daha da zorlayacaktır bu bosslar. Oyunun hikayesini bitirdikten sonra bütün Valkürler haritada açılıyor ve yerleri gösteriliyor.

Valkürlerin isimleri:

 • Gunnr
 • Geirdriful
 • Eir
 • Kara
 • Rota
 • Olrun
 • Gondul
 • Hildr
 • Sigrun(Kraliçe Valkür)

Oyunda yaklaşık 9 tane Valkür var alt etmeniz gereken. 8 tane Valkür’ün yetenekleri birbirinden farklı o yüzden ilk başlarda ölmeniz doğal öle öle yeteneklerini ezberleyip ona göre pozisyon almalısınız. En sonuncu olan ise “Kraliçe Valkür”, bu Valkür diğerlerinden oldukça fazla cana ve bütün Valkürlerin yeteneklerine sahip. Bu Valkür bütün Valkürlerin yeteneklerini bildiği için işiniz daha zor çünkü hangi hareketi ne zaman yapacağı tam kestirilmiyor. O yüzden onun karşısına en iyi ekipmanla çıkmanız en mantıklısı olacaktır, bunun içinse diğer bölgelere gidip yan görevlerini yaparak yeni ekipmanlar yapmalısınız.

Sonuç

Sonuç olarak God of War taş gibi bir oyun olmuş. Müziğiyle ve atmosferiyle sizi hemen oyunun hikayesine bağlıyor. Kesinlikle her oyuncunun oynaması gereken bir oyun. Ayrıca daha önce de belirttiğimiz gibi oyun şu an Sony’in oyun mağazası olan PlayStation Store’da indirimde. 89 TL gibi günümüz kuruna göre gayet uygun bir fiyatla oyunu satın alabilmeniz mümkün.

GÜNDEM2 sene ago

Nintendo Başkan’ından PS5 İçin Sony’ye Tebrik Geldi

MOBILE GAME2 sene ago

Genshin Impact PlayStation 5’de 60 FPS Çalışacak

GÜNDEM2 sene ago

Mass Effect: Legendary Edition Sonunda Duyuruldu

GÜNDEM2 sene ago

Modern Warfare & Warzone 1.29 Güncellemesi Yama Notları

PC GAME2 sene ago

Halo 4, PC İçin Geliyor

PC GAME2 sene ago

Türk Yapımı “MINDMIST” Aralık’ta Çıkış Yapıyor

PLAYSTATION2 sene ago

Horizon Forbidden West 2021’in Hangi Yarısında Bekleniyor?

GÜNDEM2 sene ago

Squarenix Enix, Marvel’s Avengers’tan Elde Ettiği Zararı Açıkladı!

GÜNDEM2 sene ago

Rockstar Games, Yeni Nesil Konsollarda Oyunları Hakkında Geriye Uyumluluk Desteğini Detaylandırdı

GÜNDEM2 sene ago

Assassin’s Creed Valhalla Detaylı PC Ayar Menüsü Ortaya Çıktı

PC GAME2 sene ago

Mortal Kombat 11’in Yeni DLC Karakteri Mileena’nın Tatlı Yanları

GÜNDEM2 sene ago

Bioware, Mass Effect Remaster Trilogy’yi Resmen Duyurdu!

PC GAME2 sene ago

NBA 2K21 Xbox Series X’te ki 121.7 GB Olan Devasa Boyutu

PC GAME2 sene ago

Assassin’s Creed Valhalla 1. Gün Güncellemesi ve Detayları

PC GAME2 sene ago

Watch Dogs: Legion İçin Birçok Hatayı Düzelten Güncelleme Yayınlandı!

PLAYSTATION2 sene ago

PS5 Çıkış Oyunu Demon’s Souls İçin 4K 60 FPS Oynanış Videosu Yayınlandı!

GÜNDEM2 sene ago

The Medium, Ocak 2021’e kadar Ertelendi

GÜNDEM2 sene ago

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales İlk İnceleme Puanları Geldi!

PC GAME2 sene ago

Kerbal Space Program 2 Bu Sefer 2022’ye Ertelendi

PC GAME2 sene ago

Assassin’s Creed Valhalla Xbox Series X İçin Video Yayınladı

TREND